2002

55th Locarno Festival

International Competition

Golden Leopard
DAS VERLANGEN by Iain Dithey

Silver Leopard
TAN DE REPENTE by Diego Lerman;
SZÉP NAPOK by Kornéi Mundruczó

Special Jury Prize
MAN, TARANEH, PANZDAH SAL DARAM by Rassul Sadr Ameli

Leopard for Best Actress
Taraneh Allidousti in MAN, TARANEH, PANZDAH SAL DARAM

Leopard for Best Actor
Giorgos Karayannis in DISKOLI APOCHERETISMI: O BABAS MOU

Special Mention, official Jury
TAN DE REPENTE by Diego Lerman
 

Piazza Grande

Prix du Public UBS
BEND IT LIKE BECKHAM by Gurinder Chadha
 

Leopards of Tomorrow Competition

Golden Leopard, SRG SSR idée Suisse Prize and Egli Film Prize, New Swiss Talents
NUIT DE NOCES by Olga Baillif

Silver Leopard, Eastman Kodak Company Prize, New Swiss Talents
SWAPPED by Pierre Monnard

“Action Light” Prize, New Swiss Talents
DUST by Ruxandra Zenide

Special Mention, New Swiss Talents
STILL LIFE by Sima Urale

Golden Leopard, SRG SSR idée Suisse Prize, Australian and New Zealand Films
DELIVERY DAY by Jane Manning

Silver Leopard, Eastman Kodak Company Prize, Australian and New Zealand Films
LOST by Jo Kennedy

Film und Video Subtitling Prize, Australian and New Zealand Films
VITALOGY by Greg Williams

Special Mention, Australian and New Zealand Films
STILL LIFE by Sima Urale
 

 “Cinema e Gioventù” – Leopards of Tomorrow Jury

Youth Jury Prize, New Swiss Talents, Short Films
PETITS GESTES by François Rossier

Special Mention, Youth Jury, New Swiss Talents, Short Films
DUST by Ruxandra Zenide

Youth Jury Prize, Australian and New Zealand Films, Short Films
THE FRENCH DOORS by Steve Ayson

Special Mention, Youth Jury, Australian and New Zealand Films, Short Films
THE BATHERS by Elissa Down
 

Video Competition Jury

Golden Leopard Sony Video
LOVE AND DIANE by Jennifer Dworkin;
JEON JANG KEU I HU… by Nobuhiro Suwa and Seong-wook Moon
 

Ecumenical Jury

Oecumenical Jury Prize
LA CAGE by Alain Raoust

Special Mention, Oecumenical Jury
DISKOLI APOCHERETISMI: O BABAS MOU by Penny Panayotopoulou
 

FIPRESCI Jury

FIPRESCI Jury Prize
LA CAGE by Alain Raoust
 

CICAE – Art & Essai Award Jury

CICAE Jury Prize
MEISJE by Dorothée Van den Berghe

Special Mention, CICAE Jury
OKAY by Jesper W. Nielsen

Don Quijote Prize
TAN DE REPENTE by Diego Lerman
 

NETPAC (Network for the Promotion of Asian Cinema) Jury

NETPAC Prize
MR. AND MRS. IYER by Aparna Sen;
OBOR KALANDIA by Sobhi al-Zobaidi;
RUZEGAR-E MA by Rakhshan Bani-Etemad
 

Youth Jury

First Prize, Youth Jury
MEISJE by Dorothée Van den Berghe

Second Prize, Youth Jury
MR. AND MRS. IYER by Aparna Sen

Third Prize, Youth Jury
TAN DE REPENTE by Diego Lerman

“The environnement is the quality of life” Prize”
MAN, TARANEH, PANZDAH SAL DARAM by Rassul Sadr Ameli

Special Mention, Youth Jury
XIANG JI MAO YI YANG FEI by MENG Jing Hui
 

SRG SSR idée suisse | Semain de la critique Award

Critics Week Prize
FORGET BAGHDAD-JEWS AND ARABS-THE IRAQI CONNECTION by Samir

Nützliche Links

Follow us