2003

56th Locarno Festival

International Competition

Golden Leopard
KHAMOSH PANI by Sabiha Sumar

Silver Leopard
THIRTEEN by Catherine Hardwicke;
GORI VATRA by Pjer Zalica

Special Jury Prize
MARIA by Calin Netzer

Leopard for Best Actress
Holly Hunter in THIRTEEN;
Diana Dumbrava in MARIA;
Kirron Kher in KHAMOSH PANI

Leopard for Best Actor
Serban Ionescu in MARIA

Special Jury Mention
ONNA RIHATSUSHI NO KOI by Masahiro Kobayashi;
DANEHAYE RIZE BARF by Alireza Amini
 

Piazza Grande

Prix du Public UBS
DAS WUNDER VON BERN by Sönke Wortmann
 

Leopards of Tomorrow competition

Golden Leopard, SRG SSR idée Suisse Prize, New Swiss Talents
L’ESCALIER by Frédéric Mermoud

Silver Leopard, Eastman Kodak Company Prize, New Swiss Talents
LE DORMEUR by Richard Szotyori

“Action Light” Prize, New Swiss Talents
MEYERS by Steven Hayes

Golden Leopard, SRG SSR Idée Suisse Prize, Scandinavian Films
VIKTOR OCH HANS BRÖDER by Mårten Klingberg

Silver Leopard, Eastman Kodak Company Prize, scandinavian Films
ONNENPELI 2001 by Aleksi Salmenperä

Film und Video Subtitling Prize, scandinavian Films
HEIMAT by Arild Fröhlich
 

“Cinema e Gioventù” – Leopards of Tomorrow Jury

Youth Jury Prize, short films, “Scandinavia” Competition
REGJERINGEN MARTIN by Roar Uthaug

Special Mention, Youth Jury, short films, “Scandinavia” Competition
TUNNELEN by Claus Schrøder Nielsen

Youth Jury Prize, short films, “Switzerland” Competition
VIANDES by Bruno Deville

Special Mention, Youth Jury, short films, “Switzerland” Competition
SCHENGLET by Laurent Nègre
 

Video Competition Jury

Golden Leopard, Video C.P Company, Video Jury
CANTATA DE LAS COSAS SOLAS by Willi Behnisch
IXIÈME, JOURNAL D’UN PRIONNIER by Pierre-Yves Borgeaud

Special Mention, Video Jury
ERKENNEN UND VERFOLGEN by Harun Farocki
 

Ecumenical Jury

Oecumenical Jury Prize
KHAMOSH PANI by Sabiha Sumar
 

CICAE – Art & Essai Award Jury

CICAE Jury Prize
BOM, YEOREUM, GAEUL, GYEOWOOL, GUERIGO, BOM by Ki-duk Kim

Special Mention, CICAE Jury
GORI VATRA by Pjer Zalica
 

NETPAC (Network for the Promotion of Asian Cinema) Jury

NETPAC Prize
BOM, YEOREUM, GAEUL, GYEOWOOL, GUERIGO, BOM by Ki-duk Kim
 

Youth Jury

First Prize, Youth Jury
BOM, YEOREUM, GAEUL, GYEOWOOL, GUERIGO, BOM by Ki-duk Kim

Second Prize, Youth Jury
AU SUD DES NUAGES by Jean-Francois Amiguet

Third Prize, Youth Jury
GORI VATRA by Pjer Zalica

Special Prize “The environnement is the quality of life”
DANEHAYE RIZE BARF by Alireza Amini

Special Mention, Youth Jury
MARIA by Calin Netzer
KHAMOSH PANI by Sabiha Sumar
 

FICC Jury

Don Quijote Prize
BOM, YEOREUM, GAEUL, GYEOWOOL, GUERIGO, BOM by Ki-duk Kim

Special Mention, FICC Jury
LES MARINS PERDUS by Claire Devers
 

SRG SSR idée suisse | Semain de la critique Award

SSR SRG idée Suisse Prize, Critics Week
THE WEATHER UNDERGROUND by Sam Green

Useful links

Follow us