2008

61st Locarno Festival

International Competition

Golden Leopard
PARQUE VIA by Enrique Rivero

Leopard for Best Actress
Ilaria Occhini in MAR NERO

Leopard for Best Actor
Tayanc Ayaydin in THE MARKET – A TALE OF TRADE

Best Director
Denis Côté for ELLE VEUT LE CHAOS

Special Jury Prize
33 SCENY Z ZYCIA by Malgoska Szumowska

Special Mention, International Competition
LIU MANG DE SHENG YAN by Pan Jianlin;
DAYTIME DRINKING by NOH Young-Seok
 

Filmmakers of the Present Competition Jury

C.P. Company Golden Leopard/Filmmakers of the Present Competition
LA FORTERESSE by Fernand Melgar

CinéCinéma Special Jury Prize, Filmmakers of the Present Competitiion
ALICIA EN EL PAIS by Esteban Larrain

Special Mention, Filmmakers of the Present Competitiion
PRINCE OF BROADWAY by Sean Baker
 

Leopards of Tomorrow Competition

Golden Leopard, IKEA Prize, Swiss Competition, Leopards of Tomorrow
LA DÉLOGEUSE by Julien Rouyet

Silver Leopard, Eastman Kodak Company Prize, Swiss Competition, Leopards of Tomorrow
UN DIA Y NADA by Lorenz Merz

“Action Light Prize” for the Best Swiss Newcomer
AU CAFÉ ROMAND by Richard Szotyori

Golden Leopard, SRG SSR idée Suisse Prize, International Competition, Leopards of Tomorrow
DEZ ELEFANTES by Eva Randolph

Silver Leopard, Eastman Kodak Company Prize International Competition, Leopards of Tomorrow
KAUPUNKILAISIA by Juho Kuosmanen

Film and Video Subtitling Prize
BABIN by Isamu Hirabayashi

Special Mention, Leopards of Tomorrow
RESOLUTION by Pavel Oreshnikov
 

Best First Feature

Leopard for Best First Feature
MÄRZ by Händl Klaus
 

Piazza Grande

Prix du Public UBS
SON OF RAMBOW

Variety Piazza Grande Award
BACK SOON by Solveig Anspach
 

Youth Jury

First Prize, Youth Jury
YURIEV DEN by Kirill Serebrennikov

Second Prize, Youth Jury Prize
33 SCENY Z ZYCIA by Malgoska Szumowska

Third Prize, Youth Jury
MAR NERO by Federico Bondi

“The environnement is the quality of life” Prize
SLEEP FURIOUSLY by Gideon Koppel

Special Mention, Youth Jury
ELLE VEUT LE CHAOS by Denis Côté
HET ZUSJE VAN KATIA by Mijke de Jong
 

Ecumenical Jury

Oecumenical Jury Prize
MAR NERO by Federico Bondi

Special Mention, Oecumenical Jury
YURIEV DEN by Kirill Serebrennikov
 

FIPRESCI Jury

FIPRESCI Prize
PARQUE VIA by Enrique Rivero
 

CICAE juries-Prix Art & Essai

CICAE Prize
SONBAHAR by Özcan Alper
 

NETPAC Jury (Network for the Promotion of Asian Cinema)

NETPAC Prize
DAYTIME DRINKING by NOH Young-Seok
 

Junior Jury

FICC/IFFS Prize
YURIEV DEN by Kirill Serebrennikov
 

SRG SSR idée suisse | Semaine de la critique Prize

Critics Week
LATAWCE by Beata Dzianowicz
 

Prize “Cinema e Gioventù” – Leopards of Tomorrow

Special Mention, Swiss Competition
IM WENDEKREIS DES BÄREN by Ciril Braem

Youth Jury Prize, International Competition – Leopards of Tomorrow (Short Films)
BABIN by Isamu Hirabayashi

Special Mention, Youth Jury, International Competition, Leopards of Tomorrow (Short Films)
CIOBANUL ZBURATOR by Catalin Musat

Special Mention, Youth Jury, Swiss Competition, Leopards of Tomorrow (Short Films)
LA DÉLOGEUSE by Julien Rouyet

Follow us